www.v-tomasek.com
Přejít na obsah

Svátek Sv. Dionysia

Vladislav Tomášek
Vytvořil v Zakynthos - deník delegáta ·Každý řecký ostrov má svého patrona a ochránce, na ostrově Zakynthos je jím Agios Dionýsios, tedy Svatý Dionýsios. Na jeho počest se každý rok konají v hlavním městě ostrova velké svátky, tedy přesněji řečeno na počest návratu ostatků tohoto světce na Zakynthos ze strofádských ostrovů. Součástí těchto svátků bývají vždy velké trhy, které se pořádají přímo v přístavu naproti kostelu Svatého Dionýsia. Zde není problém zakoupit různé suvenýry, oblečení, ovoce, zeleninu, nářadí, lodní motory a vůbec všechno, co místní obyvatelé potřebují i nepotřebují ke svému životu. Dá se říci, že se v tuto dobu celé hlavní město promění v jeden velký „bazar“.
A protože Řekové většinou všechny svátky slaví dobrým jídlem a různými pochutinami, tak si může každý, kdo navštíví hlavní město v době těchto svátků i řádně zamlsat. Mezi hlavní lahůdky patří fitura (jedná se o hodně hrubou krupičnou kaši, která se smaží v oleji a následně je zasypána cukrem a skořicí), mezi další vyhledávané pochoutky patří i vyhlášené zakynthoské mantolato či pasteli, pro milovníky spíše masitých jídel nabízejí místní stánky grilované jehněčí či kozí maso, nebo i typické řecké malé souvlaki z jehněčího či vepřového masa. Samozřejmostí jsou i sladké loukoumades, čerstvé chalvy atd. atd.  
Hlavním hřebem svátků je velké procesí, při kterém se vynesou ostatky Svatého Dionýsia a s velkou slávou se s nimi prochází celým městem. Vždy když ostatky světce opustí kostel, tak má celé město velmi zvláštní, až tajemnou atmosféru, která dýchne na každého, kdo má tu čest při této události být. Toto je spojeno s houkáním lodních sirén všech lodí, které jsou zakotveny v přístavu a také velkolepým ohňostrojem. A že je vám líto, že jste letošní svátek Svatého Dionýsia promeškali?  Nezoufejte i v příštím roce budete mít možnost s CK Alex navštívit u turistů velmi oblíbený ostrov Zakynthos a pokud to bude právě v čase, kdy místní obyvatelé slaví svůj největší svátek na počest jejich ochránce a patrona, tak rozhodně neváhejte a udělejte si večerní výlet do hlavního města, rozhodně nebudete litovat….
fotogalerie
Bez komentářů

+420 776 230 496
+30 6946 133 918

admin@v-tomasek.com
Vladislav Tomášek © 1999 - 2018
Návrat na obsah